Pazar , Mayıs 19 2024
Anasayfa / SAĞLIK / 81 İl İçin Korona Kararı

81 İl İçin Korona Kararı

Son dakika haberine göre; Başkan Recep Tayyip Erdoğan, tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınıyla mücadelede yeni tedbirleri ve normalleşme sürecine yönelik adımları açıkladı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan sekizinci kez telekonferans yöntemiyle toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, şunları söyledi:

YENİ DÜZEN:
Türkiye olarak yıllarca sınırlarımızı kapatıp, günlük hayatı durdurup salgının bitişini bekleyemeyiz. Hayatımızı salgın gerçeğine göre yeniden düzenlemeliyiz. Yeni dönemi kontrollü sosyal hayat olarak tanımlıyoruz. Maske kullanmayı alışkanlık haline getireceğiz. Sokakta, işyerinde, toplu taşımada, sosyal hayatın her alanında insanlarla aramızda en az 1,5-2 metre fiziki mesafe bırakacağız, ellerimizi her fırsatta yıkayacağız. Maske, mesafe ve temizlik üçlüsü artık hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline gelecektir. Zorunlu olmadıkça dışarı çıkıp kalabalığa karışmamak çok önemlidir.

HASTANELER AÇILIYOR:
Hastanelerimizde tedavi gören vaka sayısı oldukça düşük düzeydedir. Hizmete açtığımız, açmak üzere olduğumuz hastaneler ile sağlık altyapımızı daha da güçlendiriyoruz. Başakşehir Hastanesi’ni Perşembe günü Japonya Başbakanı ile açıyoruz. Çam ve Sakura Şehir Hastanesi olarak ismini belirledik. Çam’ın bizi Sakura’nın Japonya’yı temsil etmesini istedik. Yeşilköy ve Sancaktepe’deki hastaneler de tamamlanmak üzere. Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum hastanesi; 29 Mayıs’ta; Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum hastanesi ile Hadımköy Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş hastanelerimizi 31 Mayıs’ta hizmete açıyoruz. Son iki ayda elde ettiğimiz tecrübeler sayesinde tedbir, teşhis, tedavi konusunda ciddi birikime sahip olduk. Hasta/ölüm oranımızın düşüklüğü, vakaların yayılma hızını kontrol altına alma sistemimiz, yenilikçi tedavi yöntemlerimiz takdirle takip ediliyor.

TEDBİR UYARISI:
Salgının seyrinde olumsuz yönde gelişme olursa bazı tedbirleri çok daha sert şekilde yeniden uygulamak durumunda kalabiliriz. Vatandaşlarımızdan kendi sağlığı ve ekonomi çarkları dönmesi için belirlenen kurallara uyulmasını tekrar tekrar rica ediyorum. Tek bir ihmalin dahi ağır sonuçlar ortaya çıkartabildiği bu süreci kendimizin ve evlatlarımızın güvenli geleceği için hep birlikte sahiplenmeliyiz.

KÜÇÜK SIKINTILAR:
Geçen hafta AVM, berber gibi işletmeler açıldı. Bir haftalık dönemde bazı illerimizdeki küçük sıkıntılar dışında genel olarak uygulamanın sorunsuz yürüdüğünü görüyoruz. Bir önceki hafta şehirlerarası giriş çıkış yasağını kaldırdığımız 7 ilimize, geçtiğimiz hafta 9 ilimizi ilave etmiştik. Halen 15 ilimizde Cumartesi gününden beri devam eden ve yarın (bugün) sona erecek olan sokağa çıkma sınırlamasına riayet eden vatandaşlarımıza sabırları ve anlayışları için teşekkür ediyorum. Çay hasadı için Karadeniz’e gitmek isteyen vatandaşlarımız yarın (bugün) sokağa çıkma sınırlandırılmasının bitişiyle gidebilecekler. Tarım, hayvancılık, sanayi ve ticaret faaliyetleriyle ilgili her hususta vatandaşlarımıza kolaylık gösteriyor destek veriyoruz.

23-26 MAYIS ARASI KISITLAMA:
Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgına yönelik yeni tedbirler ve normalleşme adımlarını şöyle sıraladı: Normalleşme takvimini gelişmelere göre sürdüreceğiz. Tüm sektörlerde ilgili normalleşme planının hayata geçirilmesinde dikkat edilecek hususları gösteren rehberler yayınlandı. İşyerlerinin girişine çalışma saati ve aynı anda içeride bulunabilecek kapasite bilgisi afişi asılacak. Arife gününden bayramın son gününe kadar 23, 24, 25, 26 Mayıs’ta 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

15 GÜN DAHA SEYAHAT YASAĞI:
Bayramdan sonra bu tür sınırlamalara ihtiyacımız olmayacağına inanıyorum. Bayramın birinci günü olan 24 Mayıs’ta 14:00-20:00 saatleri arasında 65 yaş üstü vatandaşlar sokağa çıkabilecek. Bu hafta Çarşamba ve Cuma gençlerle ilgili esnetme devam edecek. 15 ilimiz için geçerli olan şehirler arası seyahat kısıtlaması 15 gün süreyle uzatılmıştır.

MAHKUM İZİNLERİ UZATILDI:
Cezaevlerinde bir süredir yapılmayan kapalı görüşleri belirli sınırlandırmalar ve tedbirler eşliğinde Haziran ayında yeniden başlatıyoruz. 60 bin mahkumun Mayıs sonunda dolan izin süreleri 2 ay süreyle uzatılmıştır.

CAMİLER AÇILIYOR:
29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte valilik ve müftülüklerce belirlenen şartlara uygun camilerden başlayarak ibadete açıyoruz. Bir süre sadece öğlen ve ikindi vakitlerinde cemaatle namaz kılınacak, diğer vakitlerde bireysel ibadet uygulaması sürecektir. Cemaatle namazı kurallar içerisinde ifa edeceğiz.

OKULLAR EYLÜL’DE:
Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okulların eğitim-öğretim yılını sona erdirmeyi kararlaştırdık. Yeni eğitim öğretim yılı önümüzdeki Eylül ayında başlayacaktır. Bakanlığımızın yaz aylarındaki kurs ve benzeri faaliyetleri ise kendi takviminde devam edecektir. Üniversitelerle ilgili duyuruyu YÖK daha önce yapmıştır. Kreşler ve gündüz bakımevleri 15 Haziran’da faaliyete geçecektir.

KISA SÜREDE GERİ ALACAĞIZ:
Salgın ile mücadele ederken gereken çalışmaları ihmal etmiyoruz. Ülkemizin abide eserlerinden Ilısu Barajı’nın ilk tribününün devreye alınma törenini bugün yapacağız. Yarın adli yargı hakim ve savcılarımızın kura törenine telekonferansla katılacağız. Reform hazırlıkları yargı başta olmak üzere kesintisiz sürüyor. Bayramdan sonra DSİ’nin barajlarının açılışını yapacağız. Haziran ayında normalleşme takvimiyle birlikte her alanda eskisinden çok daha büyük atılımlara gireceğiz. Üretimde istihdamda kaybedilenleri çok daha fazlasıyla kısa süre geri almanın hazırlıklarındayız.

SİNSİ SALDIRILAR:
Tüm dünyanın can derdine düştüğü böyle bir dönemde dahi ülkemize yönelik saldırıların, kurulan tuzakların, oynanan sinsi oyunların kesintisiz sürdüğünü görüyoruz. Türkiye diğer alanlarla birlikte ekonomide de uğradığı saldırıya karşı mücadele etmektedir. Geçtiğimiz haftalarda döviz üzerinden ekonomiye saldıranlar tekrar oyunu devreye sokmaya çalıştılar. 2018 Ağustos’unda maruz kaldığımız sinsi saldırının ardından aldığımız tedbirler ve geliştirdiğimiz mekanizmalar sayesinde bu atağı boşa çıkarmayı başardık. Ülkemizden yurtdışına döviz kaçıranlara asla merhametli olmayacağız.

‘MASKELER GİZLEMİYOR’
Erdoğan, iç ve dış politikaya yönelik olarak ise şu mesajları verdi: “Ülkemizde, Suriye’de, Libya’da ve dünyanın başka yerlerinde mübarek günlerde bile masumların kanını akıtmaktan çekinmeyen teröristleri ve zalimleri Rabbim kahretsin diyorum. İçişleri Bakanlığımız tarafından oluşturulan Vefa Sosyal Destek gruplarına PKK’lıların Van’da yaptığı eylem ile CHP’lilerin Adana’da gerçekleştirdiği saldırı farklı araçlarla aynı gayeye yöneliktir. Varlık sebeplerini bu milletin yokluk ve acı çekmesine bağlayanlara artık maskeler, makyajlar da yetmiyor. İnsanların işine, aşına, ekmeğine, sağlığına gösterdiğimiz hassasiyetle özellikle buna tahammül edemeyen kirli zihniyet iki olayda kendini açıkça ifşa etmiştir.

HALKIMIZI YANIMIZA ÇEKMEYİ BAŞARDIK:
Siyasette kurdukları ittifakı sahada devlete, kamu görevlilere saldırmak üzere genişletenlerin hesabını elbette milletimiz sandıkta görecektir. Eli kanlı teröristler ve uzantılarıyla gizli-açık ittifaklara girenlerin yakasından milletimizin eli eksik olmayacaktır. Geçmişte ülkemizin her meselesi gibi bu kanayan yarayı da çözmek için gayret göstermiştik. Hamdolsun bu çabanın karşılığını halkımızın desteğini devletimizin yanına çekmeye başararak aldık. Bu samimi mücadeleyi en ağır ifadelerle itham edenlerin, bu gün üç-beş milletvekilliği veya belediye başkanlığı için düştüğü zelil hali ibretle takip ediyoruz.

Tüm proje siyasetçilerin, partilerin eninde sonunda düşecekleri durum budur. Milletvekili pazarı kurmaktan terör örgütleriyle ittifaka, ülkesini yurt dışında karalamaya kadar her türlü kepazeliği sergileyip, demokrasi kılıfı ile örtenler için yolun sonu görünmüştür. Demokrasiden ve milli iradeden ümitlerini kestikleri için her fırsatta darbe, cunta, kaos, felaket çığırtkanlığı yapanlar cevabı her zaman olduğu gibi milletimizden alacaklardır. Ülkenin ortak değerlerini istismar ederek foyaları birer birer ortaya çıkıyor.”

SAAT 19.19’DA İSTİKLAL MARŞI
Erdoğan, “Milletimizin, gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik ediyorum. Bundan 101 yıl önce 19 Mayıs günü Samsun’a ayak basarak ilk adımı atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm askerlerimizi tazimle yad ediyorum. Bugün Kars Kağızman’da bir askerimiz şehit oldu. Şehidimize Allah’tan rahmet ailesine başsağlığı diliyorum. Yarın (Bugün) saat 19.19’da tüm statlarımız aydınlatılarak İstiklal Marşı yayını yapılacaktır. Milletimizi evlerinin pencerelerinden İstiklal Marşını okumaya davet ediyoruz” dedi.

 

Benzer İçerik

İsrail, Gazze’nin güneyini vurmaya başladı:

Geçici ateşkesin sona ermesinin ardından Gazze’de saldırılara yeniden başlayan İsrail ordusu, işgal birliklerini kentin kuzeyine …